Azerbaycan bayrağı bizim için kutsal ve azizdir

Bursa Valisi Şahabettin Harput Türkiye-Ermenistan milli maçı öncesi, Azerbaycan bayraklarının toplanması sırasında Azeriler’i kızdıran görüntüler hakkında açıklamalar yaptı..

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 14 Ekim’deki Türkiye-Ermenistan milli maçı öncesi, Bursa Atatürk Stadı’na girişinin engellenmesi amacıyla Azerbaycan bayraklarının toplanmasıyla ilgili, ”İzdihama dayalı hoş olmayan görüntü ve resimlerin tarafımızdan incelemesi yaptırılmaktadır. Bu konuda kusurlu görünenler hakkında yasal işlem yapılacaktır” dedi.

Vali Harput, makamında düzenlediği basın toplantısında, Atatürk Stadı’nda oynanan maç öncesi ve sonrası Azerbaycan bayraklarıyla ilgili bir kısım çevrelerin haksız eleştiri ve ithamlarda bulunduğunu ifade etti.

”Azerbaycan bayrağı, aynı zamanda bizim bayrağımızdır” diyen Harput, şunları söyledi:
”Biz, ‘Bir millet, iki devlet’ anlayışını, 7’den 70’e benimsemiş, kardeş Azerbaycan’ın sevinciyle sevinmiş, sıkıntısıyla üzülmüşüzdür. Türkiye’de 72 milyon Azerbaycanlı vardır. Bu nedenle Türk bayrağı ve Azerbaycan bayrağı, bizim için aynı derecede kutsal ve azizdir.

Hal böyleyken bir kısım çevrelerin yanlış ya da eksik bilgiye dayalı olarak yürüttükleri itham ve eleştirilere karşı kamuoyunun doğru bilgilenmesi, bu yönde iki ülke arasında var olan ve sonsuza kadar devam edecek köklü ilişkilerin en ufak derecede etkilenmemesi, bizim için büyük önem taşır.”

-”FIFA KURALLARINA UYMAK ZORUNDAYIZ”-
Harput, valilikçe milli maçla ilgili Azerbaycan bayrağına yönelik bir yasaklama kararı alınmadığını vurguladı.

Maçın, Dünya Kupası eleme maçı olduğuna işaret eden Harput, turnuvaya katılan tüm ülkelerin, müsabakalar süresince FIFA’nın kurallarına uyma zorunluluğu bulunduğuna dikkati çekti.

Harput, FIFA’nın Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) maç günü yazdığı ve TFF’nin de Bursa Valiliği’nden uygulanmasını istediği kararın belirleyici olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
”FIFA, bu kararıyla kendi statüsü ve güvenlik regülasyonunun ilgili maddeleri gereği, Azerbaycan bayrağının müsabakaya sokulamayacağını bildirmiş, aksi halde müsabakayı iptal edeceğini beyan etmiştir. Valiliğimizin, bu kararı uygulamada takdir hakkı söz konusu olmayıp, uygulama zorunluluğu vardır.”

-238 AZEYBAYCAN BAYRAĞI TOPLANDI-
Vali Harput, stat girişinde FIFA gözlemcilerinin de denetiminde, güvenlik birimleri tarafından çeşitli boylarda 238 Azerbaycan bayrağının kutularda toplandığını kaydederek, ”Ayrıca bazı basın organlarında yer aldığı bildirilen izdihama dayalı hoş olmayan görüntü ve resimlerin tarafımızdan incelemesi yaptırılmaktadır. Bu konuda kusurlu görünenler hakkında yasal işlem yapılacaktır” dedi.

Hiçbir Türk insanının, Azerbaycan bayrağına karşı saygısızlık yapmasının söz konusu olamayacağını vurgulayan Harput, konuyla ilgili ayrıca Valilik tarafından da güvenlik birimleri nezdinde uyarıların yapıldığını dile getirdi.

Harput, gizlice veya kamufle ederek stada Azerbaycan bayrağı ve Azerbaycan bayraklı tişörtlerle gelenlerin, maç sırasında ellerindeki bayrak ve tişörtleri açtığını ifade ederek, bu kişilere, güvenlik birimleri tarafından herhangi bir zorlayıcı muamelede bulunulmadığına işaret etti.

Maçın, Bursa seyircisinin dünyaya örnek bir davranış bütünlüğü, uyum ve olgunluğu içerisinde geçtiğini dile getiren Harput, ”Öte yandan Azerbaycanlı kardeşlerimizin de incinmemesi için gereken her türlü hassasiyet gösterilmiştir” dedi.

Vali Harput, açıklaması sırasında Azerbaycan bayraklarının toplandığı kutuların fotoğrafları ile FIFA kararını da basın mensuplarına gösterdi.

7 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir