Azerbaycan’ın misillemesi tartışılıyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Türkiye’ye karşı doğalgaz kartını da öne sürerken “Bugüne kadar üçte biri fiyattan doğalgaz satıyorduk, bundan böyle Türkiye’ye ucuz doğalgaz yok” dedi. Azerbaycan tepkisinde haklı mı, yoksa misillemeleri kardeşlik hukukuna zarar verecek şekilde abartılı mı? Yaşananlar iki ülke ilişkilerini nasıl etkiler, Türkiye şimdi ne yapmalı? Konuyu tartışmaya açtık, işte farklı yorumlar…

GÜLİN YILDIRIMKAYA

gulinyildirimkaya@haberturk.com

Biz Azerbaycan’a KKTC’yi tanımadı diye tavır yaptık mı?

Azeriler bizi bazen bilmeden de olsa yalnız bıraktılarsa da, biz onları hiç yalnız bırakmadık. Komşuluğumuza, kardeşliğimize yakışmayan şeyler bunlar

Devlet Bakanı EGEMEN BAĞIŞ: AZERBAYCAN bugüne kadar KKTC’yi tanımadı diye tavır yapmadık. Avrupa Konseyi ve ParlamenterlerAsamblesi’nde bizi bazen bilmeden de olsa yalnız bıraktılarsa da biz onları hiç yalnız bırakmadık. Ermenistan ile yürütülen sürecin her aşamasında onları bilgilendirdik. Bu süreç geçmişte Azeri güçlerin korumakta zorlandığı Karabağ’daki işgalin son bulması için de büyük bir fırsattır. Şimdi sanki bir şok yaşamışlar gibi yapmaları komşuluğumuza da kardeşliğimize de yakışmıyor. Hele bayraklarımızın indirilip, ezanların kesilip cami kapılarına kilit vurulmasının, Rusların Ukrayna ve Gürcistan’a yaptığı gibi doğalgaz ile ilgili tehditler savrulmasının anlaşılması ve Türk kamuoyuna anlatılması mümkün değil. Et tırnaktan ayrılmaz. Bizim Azeri kardeşlerimize ne kadar ihtiyacımız varsa, onların da bize o kadar ihtiyacı vardır. Biz rahmetli Haydar Aliyev’in dediği gibi “Bir Millet, iki Devletiz”. Yanlış hesabın nereden döneceğini iyi bilen bir milletiz. Umuyorum bu süreç, Minsk grubunun da tüm bölge ülkelerinin de katkıları ile tüm Güney Kafkasya’ya huzur, barış ve zenginlik getirir. Bu süreçten herkes kazançlı çıkar. Bu fırsatı iyi değerlendiremez isek bir daha böyle bir fırsat yakalamamız zor olur.

Türkiye görmezden gelmeli, Azerbaycan olgun bir devlet değil

USAK Başkanı Doç. Dr. SEDAT LAÇİNER: BUNLAR bayrak kriziyle ilgili değil. 6 ay önce de Diyanet’in camisini kapatmışlardı. Azerbaycan içinde Türkiye ile bağlarının zayıflamasını isteyenler, gelişmeleri kullanıyor. Bir de tabii Türk Cumhuriyetlerinin cahiliyeti var. Türkmenistan’la Azerbaycan, Özbekistan’la Kırgızistan kanlı bıçaklı. Türkiye, bazı şeyleri görmezden gelmeli, bu Cumhuriyetlerin olgun birer devlet olmadığını bilmeli.

Kardeşlik, sorunları çözmez aksine daha komplike hale getirir. En geri ulus dünyası Araplar ve Türkler. Onun için birinin 22, öbürünün 6 devleti var, hepsi de birbiriyle kavgalı. Ermeni meselesinde de dikkat etmek lazım. Azerbaycan’ı kaybedip, Ermenistan’ı kazanmak iyi bir ticaret değil. Azerbaycan da Türkiye’yi kaybederse, Sovyet döneminde olduğu gibi, bir dahaki sefere bağımsızlığını kazanabilmesi daha uzun sürebilir.

Azeriler Ermenistan meselesinde haksız

Gazete HABERTÜRK Yazarı SOLİ ÖZEL: AZERİLERİN birkaç tür tepkisi var, bunlardan haklı olanı da var, olmayanı da var. Örneğin, biz doğalgazı Azerbaycan’dan çok ucuza alıyoruz. Üstelik, ucuza alıp pahalıya satma hakkımız var. Daha yüksek paralarla teklifler de alıyorlar. Başbakan Erdoğan da bu konuyu çözeceğini belirtmişti, ticari bir zararları var. İkincisi, Azeri yönetimi din konusunda son derece hassastır. Türkiye’nin cami yapımı vs. gibi misyoner faaliyet olarak değerlendirdikleri girişimlerinden son derece rahatsızlar. Ermenistan meselesinde ise Azerilerin haksız olduğunu düşünüyorum.
Bayrak indirme son derece ciddi bir hamle hatasıdır. Türkiye, olabilecekken açık dilde Türkiye- Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin Karabağ sorunu çözülmedikçe mümkün olamayacağını söyledi. Buna inanmamak için hiç bir sebep göremiyorum. Türk toplumunu ikide bir manipüle etme çabalarının da geri tepeceğini düşünüyorum.

Ermenistan’la protokol yanlıştı Azerilerin tepkisi hafife alındı

Bir işi yaparken, diğerini bozmamak lazım. Ortada Ermenistan’dan gelen bir taahhüt de yok. 17 yıllık politikamızdan ne için vazgeçtik, belli değil!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ONUR ÖYMEN: AZERBAYCAN’ın tepkileri hafife alındı. Bir işi yaparken, diğerini bozmamak lazım. Daha bu protokülün içeriği hazırlanmadan Azerbaycan ile Rusya doğalgaz için ön anlaşma imzaladı zaten. Azeriler, Türk vatandaşlarına vizeyi de 1 yıldan 3 aya indirdiler. Açıkça, biz de size böyle karşılık veririz diyorlar. Böyle giderse, kardeşlik ilişkimiz bozulur.
Bundan kim kazançlı çıkar, onu düşünmek lazım. Ortada Ermenistan’dan gelen bir taahhüt de yok. Çok yanlış yapıldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ziyarete geldiğinde Sayın Baykal “Sakın bu protokolü imzalamayın” dedi ama bizi dinleyen yok. 17 yıldır izlediğiniz politikadan vazgeçiyorsunuz, ne için belli değil. Baskılara dayanamayan teslimiyetçi bir dış politika izleniyor.

Bayrak krizinde her iki ülke de hatalı

MHP Genel Başkan Yardımcısı CİHAN PAÇACI: BURSA’da oynanan maçta Azerbaycan bayraklarının içeri alınmaması ve adeta çöp gibi bir yerde toplanması, bağımsız bir devlete yapılan büyük bir hakarettir. Azeriler bunun karşılığında şehitlikteki bayrağımızı indirdiler. Her ikisi de yanlış. Azerbaycan ve Türk halkı tek millet, iki devlettir. Bu tür tavırların her iki ülkeye de zarar
vereceği unutulmamalı. Ermenistan’la yapılan protokol, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından her adımda Azeri yetkililerle görüşülüyormuş ve olurları alınmış gibi aktarıldı. Ancak hiç de böyle olmadığı ortaya çıktı. Azerbaycan’a rağmen Ermenistan’la diplomatik ilişkilerin düzeltilmesi son derece yanlıştır. Türk yetkililerin bir an önce bu rahatsızlığı gidermesinde fayda var.

28 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir