Ermenistan protokolü haftaya Meclis’e gönderilecek

Hükümet, İsviçre’de Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolleri önümüzdeki hafta Meclis’e gönderecek.

Protokol TBMM’den geçmeden geçerlilik kazanmıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da 21 Ekim’de konuyla ilgili Meclis’i bilgilendirecek. Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Azeri ilişkileri konusunda da şu mesajı verdi: “Bizim Azerbaycan ile ilişkilerimiz kardeşlik ilişkisidir, menfaat ilişkisi değildir. Hiçbir süreç bizim için Türkiye-Azerbaycan dostluğundan daha önemli değildir.”

Toplantıda birinci gündem maddesi olarak 2010 bütçesini görüştüklerini kaydeden Çiçek, Yüksek Planlama Kurulu’nun toplanacağını ve daha sonra gereken sürede bütçenin TBMM’ye sevk edileceğini bildirdi. Çiçek, anayasa değişikliğinin gereğine de dikkat çekti. Bu Anayasa’nın hayatiyetini sürdürmesinin sonucu olarak her gün yeni anayasal problemlerle karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Çiçek, “Türkiye’nin geniş bir uzlaşıya dayalı anayasaya ihtiyacı her geçen gün biraz daha ortadadır.” diye konuştu.

Hükümet Sözcüsü, yarın yayınlanacak AB İlerleme Raporu öncesinde de AB’yle ilgili mesajlar verdi. 2009 İlerleme Raporu’nun objektif ve dengeli olmasını beklediklerini ileten Çiçek, bu yıl içerisinde gerçekleştirilen reformlara yer verilmesi gereğine dikkat çekti. Cemil Çiçek, AB Genel Sekreterliği Teşkilat Yasası, TRT-6, Yargı Reformu Stratejisi, TBMM’de Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulması, Reform İzleme Kurulu’nun düzenli olarak yasaların Türkiye çapında uygulanmasını denetlemesi gibi çalışmaları da buna örnek olarak sıraladı. ERDAL ŞEN ANKARA ZAMAN

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir