Mehmet Emin Resulzade kimdir?

Bugün Azerbaycan Halk Cumhuriyeti (1918-1920) kurucularından Mehmet Emin Resulzade nin doğum günüdür. Mehmet Emin Resulzade kimdir, bağımsızlık mücadelesi, siyasi ve muhacir hayatı.

Mehmet Emin Resulzade kimdir

O, 31 Ocak 1884 yılında Bakının Novxanı köyünde doğdu. Resulzade Azerbaycan milli istiklal hareketine başkanlık etti. Muhammed Amin Rasulzadeh, 26-17 Ekim tarihlerinde 500 temsilcinin katılımıyla Bakü’de düzenlenen Musavat Partisi’nin ilk kongresinde Merkez Komite Başkanı seçildi. Bu kurultaydan sonra Bakü’de ve Azerbaycan’ın tüm kazalarında “Azerbaycan’a özerklik” sloganı altında ulusal bir hareket başladı.

Mehmet Emin Resulzade

1917 yılının sonbaharında Rusya parlamentosuna Azerbaycan ve Türkistan’dan milletvekili seçildi. 1918 Mayıs 26-da Kafkasya seymi iç fraksiyaların çekişmeleri neticesinde iptal edildi. Bu ayın 27-de seymin Müslüman fraksiyasına dahil olan çeşitli partilerin üyelerinden oluşan Azerbaycan milli şurası oluştu. Oyların çoğunluğu ile Resulzade ulusal konsey başkanlığına seçildi. Bolşeviklerin işgalinden sonra vatanı terk etmeye mecbur olup ömrünü sürgünde tamamladı.

1920 yılı 28 Nisan Azerbaycan Rusya tarafından işgal edildikten sonra Moskova’ya, oradan ise Finlandiya’ya gitti. Sonradan Resulzade Türkiye’ye geldi ve ömrünün sonuna kadar Ankara’da yaşadı. Orada 6 Mart 1955’te öldü.

29 Aralık 1993 yılında ulu önder Haydar Aliyev “Azerbaycan’ın ünlü sosyal-siyaset adamı Mehmet Emin Resulzade’nin doğumunun 110 yıldönümünün geçirilmesi hakkında” Serencam imzaladı.

22 Kasım 2013 yılında ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Resulzade’nin 130 yıldönümünün düzenlenmesi hakkında Serencam verdi. Serencama göre, ülkede ve cumhuriyetten kenarda dizi yıldönümü tedbirleri yapıldı. Ayrıca Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasının 100. yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından 2018 yılı “Cumhuriyet yılı” ilan edildi.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir