Mehriban Aliyeva kimdir?

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi ve aynı zamanda Azerbaycan Cumhurbaşkanının birinci yardımcısı Mehriban Aliyeva ülkenin siyasi, ekonomik ve kültür hayatında önemli roller üstlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Azerbaycan’ın Birinci Hanımı Mehriban Aliyeva

Hayatı ve Eğitimi

Mehriban Aliyeva Arif kızı, 26 Ağustos 1964’te Bakü şehrinde bir aydınlar ailesine doğdu.

1981 yılında Bakü’de 23 numaralı ortaokulu altın madalya ile bitirdikten sonra, Nariman Narimanov adında Azerbaycan Tıp Üniversitesi Tedavi ve Profilaksi Fakültesine girdi. 1988 yılında Moskova Devlet Tıp Enstitüsü’nden onur diplomasıyla mezun oldu.

28 Kasım 1990 – 13 Ekim 1995 tarihleri ​​arasında, Akademisyen Krasnov liderliğinde Moskova’daki Göz Hastalıkları Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı.

1995’te Mehriban Aliyeva ve diğer bazı kurucuların girişimi üzerine şu anda liderliğini yaptığı Azerbaycan Kültür Vakfı kuruldu.

1996 yılında Azerbaycan kültürünün yaygın olarak tanıtılması amacıyla, üç dilde (Azerice, İngilizce ve Rusça) yayınlanan “Azerbaycan – Irs” Dergisi’ni kurdu.

Azerbaycan’ın umummilli lideri olan Haydar Aliyev’in zengin mirasını incelemek ve yeni devletlere fikirlerini sunmak için kurulan Haydar Aliyev Vakfı’nın öncülüğünü yapıyor. Haydar Aliyev Vakfı 10 Mayıs 2004 tarihinde kurulmuştur.

Azerbaycan’ın sözlü halk edebiyatının ve müzik mirasının korunması ve geliştirilmesi konusundaki yoğun çabalarından dolayı, Bayan Aliyeva, 13 Ağustos 2004 tarihinde UNESCO Şerefiye Elçisi unvanını aldı.

28 Aralık 2004 tarihinde Örgütün 4. Genel Kurulunda Azerbaycan Cumhuriyeti Ulusal Olimpiyat Komitesi İcra Kurulu üyeliğine seçildi.

2004 tarihinden günümüze Yeni Azerbaycan Partisi Siyasi Kurulu üyesidir.

7 Haziran 2013 tarihinde Yeni Azerbaycan Partisi genel başkan yardımcılığına seçildi.

21 Şubat 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in emriyle Azerbaycan’ın ilk başkan yardımcılığına atandı.

Mehriban Aliyeva ve Spor

7 Ekim 2002’de Azerbaycan Jimnastik Federasyonu başkanlığına seçildi. Mükemmel organizasyon becerileri ve dünyadaki artan saygınlığı, Uluslararası Jimnastik Federasyonu tarafından dünya kupası yarışmalarının ritmik jimnastikte “2003”, Dünya Kupası (2004) “A” kategorisine girmesine karar vermede belirleyici bir rol oynadı. Azerbaycan’da 27. Dünya Şampiyonası (2005) ve 23 (2007), 25 (2009) ve 30. (2014) Avrupa şampiyonası.

Ailesi

1983 yılında İlham Aliyev ile evlendi. Leyla Aliyeva ve Arzu Aliyeva isminde kızları ve Haydar Aliyev isminde oğlu ve beş torunu var.

Annesi – oryantalist, filolog, eleştirmen, tercüman, filoloji doktoru, profesör Aida Imanguliyeva – Arap edebiyatında ilk bilim doktoru ve Azerbaycan’da ilk profesör kadındı.

Resmi sitesi: https://mehriban-aliyeva.az/

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir