Türkiye’de çok sevilen 5 Azeri Şarkıcı

Bu yazıda Azerbaycan ile birlikte Türkiye’de de çok sevilen ve dinlenilen 10 Azeri şarkıcı ile sizleri tanıştıracağız. Bunlar daha çok pop müziği ifa eden şarkıcılardır.

Azeri Kızı Günel

Türkiye Azeri Kızı Günel olarak tanınan Günel Zeynalova ile İbrahim Tatlıses sayesinde tanıştı. O zamanlar küçücük bir kızdı. İbo Bakü’de konser verirken Günel bir şarkı söyledi. Sese hayran olan İbo Günel’i kendisi ile birlikte Türkiye’ye getirdi ve burada ünlü olmasına yardımcı oldu.

Günel Zeynalova

Röya Ayhan

Röya Azerbaycan’da sıradan bir şarkıcılıktan zirveye oynayan bir divaya dönüştü. Şarkıları herkesin dilinde. Sevmeyeni yok gibi. Azerbaycan magazin alemi şarkıcıya dar gelince o da Türkiye’de şansını denedi. İyi ki de denemiş. Azeri şarkıcı olarak burada çok çok seveni ve dinleyeni var artık.

Röya Ayhan

Aygün Kazımova

İlerlemiş yaşına rağmen hâlâ çok güzel olan Aygün Kazımova Azerbaycan’ın en ünlü şarkıcısı. Bir ara dünyaca ünlü repçi Snoop Dogg ve David Vandetta ile düetler de yapan şarkıcı ülkemizde de azınmayacak bir hayrana sahip.

Aygün Kazımova

Elnur Hüseynov

Azerbaycan’ı Eurovision şarkı yarışmasında temsil eden Elnur Hüseynov daha sonra Röya ve Günel gibi Türk magazin alemine giriş yapmak istedi. Onun izlediği yol ise biraz daha farklı oldu. Elnur Acun Ilıcalı TV8 kanalında yayınlanan O Ses Türkiye yarışmasına davet edildi. Ve o sene Elnur şampiyon oldu. Böylece Türkiye’de herkes tarafından tanınır hale geldi.

Elnur Hüseynov

Brilliant Dadaşova

15 Eylül 1965 doğumlu Azeri pop müzik sanatçısı Brilliant Dadaşova son zamanlarda Azerbaycan’dan çok Türkiye’de mesleğini icra etmektedir. Sosyal medyada da aktif olan sanatçı güzelliği ile de hayranlarının gönlünde taht kuruyor.

Brilliant Dadaşova

Türkler Neden Azeri Şarkıcı dinler?

Bunun birçok nedeni ola bilir. Ancak en bilinen ve kabul gören açıklama Azeri şarkıcılar çok güzel Türkçe konuşuyorlar. Kardeş ülkeden olmaları da cabası. Azeriler müzik konusunda gerçekten de çok yetenekliler. Özellikle Karabağ bölgesinden olanlarda çok kaliteli ses ve boğaz var.

Azerbaycan müziği ile ilgili en güzel kaynaklardan birisinin linki. Tıklayarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

1 Response

  1. Hasan TARAKÇI dedi ki:

    Merhaba Azerbaycanlı kardeşlerim,

    Sizleri çok seviyoruz. Azeri kadın şarkıcılar çok güzel. Hepsini dinliyorum ve çok beğeniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir