Azerbaycan Macera Turizmi alanında en iyi ülkeler listesinde

Azerbaycan turizm alanında her geçen gün ilerleme kaydediyor. Son açıklanan listede Azerbaycan Macera Turizmi alanında bir çok ülkeyi geride koydu ve ilk 10 arasında yerini aldı.

Azerbaycan Macera Turizmi alanında en iyi 10 ülke arasında

İngiliz uzmanlar (az para ve minimal rahatlıkla seyahat etmek isteyen bağımsız turistler) tarafından yayınlanan macera turizminin gelişmesi için en büyük potansiyele sahip olan ülkeler reytingi açıklandı. Azerbaycan listede ilk on içinde.

Rusya listede sekizinci sırada yer alıyor. Kazakistan (beşinci sırada) ve Özbekistan (altıncı sırada) Orta Asya’dan geldi. Suudi Arabistan, Pakistan ve İran sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü sırayı paylaşıyor.

Uzmanlar Cezayir’i sıralamada lider olarak tanıyor.

Ayrıca Bosna-Hersek (yedinci sıra) ve Etiyopya (dokuzuncu sıra) ilk on içinde yer aldı.

Macera Turizmi Nedir?

Adventure Travel Trade Association’a göre macera turizmi, fiziksel bir aktivite, kültürel bir alışveriş veya doğadaki aktiviteleri içeren bir turizm faaliyetidir.

Sektörde yeni bir kavram olarak ortaya çıktı. Dünyada bu turizm alanında harcanan para 400 milyar dolar civarlarında. Çok çok büyük bir sektör. Peki maceracılar neler arar? Dağcılık, trekking, bungee jumping, dağ bisikleti, bisiklete binme, kano, tüplü dalış, rafting, kano, zipline, yamaç paraşütü, yürüyüş, keşfetmek, kanyonculuk, sandboarding, mağara turizmi ve kaya tırmanışı gibi dallar macera kapsamında yer alıyor.

Doğa turizmine ilgi giderek artarken, doğada yapılan turizm dünyada trend haline geldi. Tüketicilerin 3’te 1’i çevreye duyarlı tatil için yüzde 2 ile yüzde 40 arasında daha fazla ödemeye gönüllü. Seyahat eden insanların yüzde 15’i macera sporlarını tercih ediyor.

Raftingten yamaç paraşütüne ve dalış sporlarına kadar birçok alanda potansiyeli bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti bu sektörden pay almaya çalışan ülkeler arasında yer alıyor.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir