Azerbaycanda Eğitim

Azerbaycan’da Eğitim, Azerbaycan’da Eğitim Hakkında, Üniversitesi, Üniversiteleri.

Azerbaycan’da eğitimin tüm diğer Türk devlet ve topluluklarına göre çok ileri seviyede olduğu görülür. 1991 istatistiki verilere göre Ba4775 okulda 1.503.000 öğrenci okumaktadır. Bugün okul sayısı 5.000’e, öğrenci sayısı 1.600.000’e ulaşmıştır.

Azerbaycan da 6.500 kültür tesisi, 4.605 adet kütüphane, 125 müze, 125 müzik okulu, 43 halk tiyatro salonu, 3.680 kültür evi bulunmaktadır. Okuma yazma oranı %97.5’dür. Bakü-Azerbaycan Devlet Üniversitesi ve buna bağlı Enstitüler bütün bilimsel, teknik, sağlık, sanat kollarını içerir boyutlardadır. Çok sayıda yabancı öğrenci bulunmaktadır türk öğrencilerin sayısı hergeçen gün artmaktadır.

Azerbaycan’da Eğitimin Püf Noktaları

Orta Asya ülkelerindeki üniversiteler, Türkiye’den gelecek öğrencilere kapılarını açtılar. Üniversitelerin ücretleri ise diğer ülkelere göre daha ucuz ve avantajlı.

ÖSS ile Türkiye’den herhangi bir üniversiteye giremeyecek olan öğrenciler üniversite hayallerini gerçekleştirmek için yurtdışına yöneldiler. Öğrenciler için Orta Asya ülkelerindeki üniversiteler, hem eğitimi, hem de diğer ülkelere göre daha ucuz olması nedeni ile iyi bir alternatif.

Orta Asya ülkelerindeki üniversitelere gitmek isteyen öğrencilerin yapacağı tek şey; YÖK’ün denklik birimini arayıp, gitmek istediği üniversitenin veya bölümün tanınıp tanınmadığını öğrenmek. Bugüne kadar bu ülkelerde öğrenim gören öğrenciler çoğunlukla mağdur olduğu için öğrencilerin denklik konusunu mutlaka öğrenmeleri gerekiyor.

İstanbul Valiliği Türk Dünyası Koordinatörlüğü’nde görevli Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkmenistan eğitim temsilcileri bu ülkelerde üniversitelerin imkânlarını ve barınma sorunlarını nasıl çözebileceklerini anlattılar.

Sosyal bölümlerde sorun yok

Bir öğrencinin Azerbaycan’da üniversite okuması için ÖSS’den 120 puanı aşması yeterli. Mezun olunduğunda sosyal bölümler için denklik sorunu yok. Tıp ve mühendislik fakülteleri mezunlarının da denkliği sınava girdikten sonra kabul ediliyor. Bu iki bölümdekilerin denkliklerinin kabul edilmesi için görüşmeler de sürüyor.

Azerbaycan’da öğrenciler bir yıl Azerice veya Rusça hazırlık görüyorlar. Öğrenci için okul ücretleri ise Batı ve ABD üniversitelerinin yarısından bile az. Azerbaycan’da hazırlık dönemi için 500 dolar ödenirken, diğer sınıflarda bölüme göre 700 ile bin 300 dolar arasında ücret ödeniyor. Yalnız tıp fakülteleri için 2 bin dolar ödemek gerekiyor. Öğrenciler barınma sorunu ise üniversitelerin yurtlarında kalarak çözebilecekleri gibi, kendileri de ev tutup kalabiliyorlar. Azerbaycan’da tüm Orta Asya ülkelerinde olduğu gibi ev kiraları çok ucuz.

YÖK Denklik Birimi: 0 312 298 71 55 – 0 312 298 70 00

Azerbaycan’daki bazı üniversiteler

Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanatlar Üniversitesi

Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Nahcivan Devlet Üniversitesi

Özel Çağ Eğitim Kurumları’na bağlı Kafkas Üniversitesi

Özel Garb Üniversitesi

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

15 Responses

 1. Altay dedi ki:

  Azerbaycanda hukuk eğitimi almayın sakın. Türkiyede bir değeri yok

 2. Mehmet Yücel dedi ki:

  BAKU DEVLET KİMYA MEZUNUYUM , yukardaki arkadaş azer baycanda hukuk eğitimi almayın demiş 🙂 yahu orda eğitim mi var alsınlar , isteselerde yapamazlar 🙂 …. TUM KARDEŞLERİME BİR VATANDAŞLIK BORCU OLARAK TAVSİYEM ORAYA GİTMEMENİZDİR . sonra çok pişman olurusnuz benim gibi

 3. Winona Bulin dedi ki:

  Good site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 4. recep ata dedi ki:

  arkadaslar ben bakude inş mühendısliğini okumayı dusunuoorum sizce düsünmemde bır sakınca varmı ??

 5. cenan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben nahcivan ya da bakü de tıp okumayı düşünüyorum sizce eğitimi nasıl bu konu hakkında bilgisi olan birileri var mı?

 6. gülce ceren dedi ki:

  nahcıvanda mimarlık okumayı düşünüyorum denkliği var mı ? sizce nasılll?

 7. gazeteci dedi ki:

  Ben Ali Öztürk Nahçıvan devlet üniversitesinde okudum çok iyi eğitim veriyorlar şahsen benim için iyi sizleri bilemem.Nahçıvan da eğitim almanız daha iyi.Baküde de ala bilirsiniz ama Nahçıvan da masraf az çıkıyor temiz şehir sakin her kes bir-biriyle kardeş gibi Bakü de iyi ama büyük şehir olduğu için her kes kendi için çalışıyor derler ya büyük şehir insanı yutar o anlamda…. saygılar

 8. gazeteci dedi ki:

  Mehmet yücel kardeşim yazmışsın ki orda eğitim mi var alsınlar sen her halde eğitim almadığın için öyle söylüyorsun insanlara yanlış bilgi verme lütfen.Her kesin eğitimi söz konusu.Orda okuyorsun kapkaç yok, kavga yok, çok disiplinli sakin bir ülke iş var maaşı az olsada iş var ama bizde ki, gibi değil üniversite bitiren gençler iş bulamıyor taksi de çalışıyorlar, garson çalışıyorlar bunlarıda unutmamak gerek…..

 9. Rammstein dedi ki:

  Bakude en iyi universiteler bunlar

  Baku devlet Universitesi
  Azerbaycan diplomatik akademisi ( en iyisi )
  Azerbaycan devlet petrol okulu
  Kafkaz universitesi ( ozel )
  Hazar universitesi ( ozel )
  Qarb universitesi ( ozel )
  Azerbaycan Turizm universitesi
  Azerbaycan prezident yaninda devlet idarecilik akademisi

  En iyileri bular. Digerlerde okumayin !

 10. guzelyat-1@hotmail.com dedi ki:

  arkadaşlar azerbeycanda orta okulu liseyi ve üniversiteyi okumak istiyorum nasıl okuya bılırım sizlerden bılgi bekliyorum lütfen

 11. Aydın Çalışkan dedi ki:

  Azerbaycanda Eğitim konusunda bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Azerbaycanda üniversite okumak istiyorum.

 12. zeynep zümra dedi ki:

  baküde tıp okumak istiyorum sizce nasıl veya hangi bölüm güzel türkiyede iş imkanı war yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler 🙂

 13. Alaina Brown dedi ki:

  Slavyan universesinden cok konusulur,iyi oldugu denir.Orda okumak istiyorum ama bazilari iyi okumam icin uygun bi yer olmadigini soyluyor.Bu konuda yardim ede bilirseniz cok minnetdar olurum.

 14. osman dedi ki:

  BEN EŞİT AGIRLIK ÖGRENCİSİYİM VETERİNERLİK VE PDR YADA HUKUK BİRAZ BİLGİ VERİRMİSİNİZ DERSLERDEN GECEBİLİRMİYİM osmanhanceroglu16@hotmail.com meil gönderebilirmisiniz cevabı

 15. Elif Karagöz dedi ki:

  Kardeş ülke, iki devlet tek millet söyleminin gerçek tarafı Azerbaycanda eğitim almak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz. Okumak istediğim fakülte Tıp Fakültesi. Hangi belgeler gerekiyor acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir