45 Ermeni askerini öldüren kahraman Mübariz İbrahimov

Bu gün Azerbaycan’ın kahraman evladının doğum günüdür. Peki Mübariz İbrahimov kimdir, hangi kahramanlığı sergilemiştir?

Şehit olursam ağlamayın, tam aksine, sevinin ki, o mertebeye yükseldim.

Mübariz İbrahimov

Mübariz İbrahimov kimdir?

Mübariz İbrahimov 7 Şubat 1988 tarihinde Azerbaycan’ın Bilasuvar ilinin Aliabad köyünde doğdu.

1994 yılında Aliabad köyü Piriyev ismine olan okulda birinci sınıfa başladı ve eğitimini 2005 yılında aynı okulda tamamladı.

Aynı yıl askere alındı. İç Birliklerin “N” numaralı askeri birliğinin Özel Kuvvetlerinde görev yaptı. Askerlik görevini bir çavuş olarak 2007 yılında tamamladı.

Özel sektörde bir müddet çalıştıktan sonra, ağustos 2009’da kendi isteği tekrar orduya katıldı. Bir süre sonra, sınır birliklerinden birinde hizmet vermeye gönüllü oldu.

Yetkililer tarafından onaylandığına, 19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23:30 sularında uzman çavuş tek başına iki ordu arasındaki bir kilometrelik mayınlı sahayı geçiyor. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin çok sayıda asker ve subayını beklenmedik birinci hamlede imha ediyor. Sonra ise düşmanın kendi silahlarını kendisine karşı kullanarak 5 saat onlarla başbaşa savaşıyor. Düşman ağır kayıplara maruz kalır ve zayıf yönleri ortaya çıkartılır. Azerbaycan savaşçısı sabah saatlerinde savaşta kahramanca öldürülür.

Kaç ermeni askerini öldürdü?

Güvenilir askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre 45 ermeni asker ve subayını tek başına öldürmüştür. 90 ermeni asker ve subayını öldürdüğünü söyleyenler de var.

Milli Kahraman Mübariz İbrahimov

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Milli Ordusunun kahraman şehit uzman çavuşu için “Azerbaycan’ın Milli Kahramanı” isminin (ölümünden sonra) verilmesi hakkında ferman imzaladı. Şehit uzman çavuşa bu isim Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün korunmasında gösterdiği müstesna reşadete göre verildi.

Babası Ağakerim İbrahimov anlatıyor:

“Olayın ertesi günü sabah saat 5-6 arasında bana telefon geldi. Oğlumun eve gelip gelmediğini sordular. Hatta bildirdiler ki, birçok silah almış ve birlikten gitmiş. Dedim ki ben oğlumu tanıyorum, sınıra doğru gidin. Sonra da mektubunu bulmuşlar … “.

Mübarizin son mektubu

Canım babam ve annem. Benim için üzülmeyin . Umarım cennette buluşuruz. Benim için bol bol dua edin. Vatanın dar gününde artık kalbim dayanmıyor. Allah’a hatır bunu yapmalıyım. En azından kalbim serinlik bulur. Şehit olana kadar bu şerefsizlerin üzerine gideceğim. Şehit olsam ağlamayın. Aksine sevinin ki, o mertebeye yükseldim. Allah’a ibadetlerinizi tam yerine getirin. Çoklu sadaka verin. Seyit torunu olarak bunu yapmalıyım. Allah büyüktür. Vatan sağ olsun. Oğlunuz Mübariz. Hakkınızı helal edin.

Mübariz İbrahimov Galeri

Allah rahmet etsin!

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

2 Responses

  1. Halit Gür dedi ki:

    Allah rahmet etsin,mekanı cennet olsun.Bugün Azerbeycan için çağırsalar,emekli bir astsubay, ASKER olarak.Neden diye, sormadan koşarak kardeşlerimin yanında olurum.

  2. Han dedi ki:

    Yaşasın Azerbaycan Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir