Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kimdir?

2003 yılından günümüze kadar Azerbaycan Cumhurbaşkanı olarak görev yapan İlham Aliyev kimdir, eşi, çocukları, babası Haydar Aliyev en çok merak edilen kişiler arasında. Biz de bu sorulara kısaca cevap vermeye çalıştık.

Hayatı

İlham Aliyev 24 Aralık 1961’de Bakü’de doğdu. Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) kaynaklarına göre, orta öğretimini 1967-1977 yılları arasında Bakü’de tamamladı. 1977’de Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi’ne girdi. Üniversite eğitimini 1982’de tamamlayan Aliyev, aynı üniversitede asistan olarak kalmaya hak kazandı. 1985 yılında Tarih ve Uluslararası İlişkiler konulu master tezini tamamladı ve üniversitede 1990 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Ticaret ve Sporda İlham Aliyev

1991 ve 1994 yılları arasında Moskova ve İstanbul’da çeşitli ticari faaliyetlerde bulundu. Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR’ın başkan yardımcılığını Mayıs 1994’ten itibaren üstlendi. 1995 ve 2000 yılı genel seçimleri sonucunda milletvekili olarak Milli Meclis’e girdi.

Babası Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Genel Başkanlığını yürüttüğü YAP’ın Genel Başkan Yardımcılığına 1999 yılında seçildi. 1997’den beri Milli Olimpiyat Komitesi’nin başkanlığını da yapıyor.

Azerbaycan ekonomisini çok iyi yerlere getirmeyi taahüt eden Aliyev son zamanlarda ülkede yaptığı köklü reformlarla da bilinmektedir. Son birkaç yıl içinde Sovyet dönemi memurlardan birçoğunu genç ve yurtdışında eğitim almış gençlerle değiştirmektedir. Bu da ülkede çok karşılık bulmakta ve halk tarafından sevilmektedir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

Azeri Türkçesi’nin yanı sıra Rusça, İngilizce ve Fransızca’yı çok iyi bildiği ifade edilen Aliyev’in 2 kızı ve 1 oğlu bulunuyor.

Eşi Mehriban Aliyeva ve kızı Leyla Aliyeva Azerbaycan sosyal ve kültürel hayatında çok aktif bir şekilde katkı sunmaktadır. Ayrıca eşi Mehriban Aliyeva Cumhurbaşkanı yardımcısı olara görev yapıyor.

Resmi site olarak http://president.az sayfasını kullanmaktadır.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

3 Responses

  1. mehmet balcı dedi ki:

    ilham aliyev telefonu kaç acaba

  2. mehmet balcı dedi ki:

    pardon

  3. zeynep dedi ki:

    ben bu ismi gorduyum zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir