Azerbaycan kaybedilirse Türk halkı hesap sorar

1000’den fazla sivil toplum kuruluşunun üye olduğu Azerbaycan Milli Sivil Toplum Kuruluşları Forumu ve Azeri-Türk Kadınlar Birliği önceki gün Bakü’de, “Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasına hayır! Türkiye, Azerbaycan`ı yitirme” başlıklı bir panel düzenledi.

Panelde konuşan Azeri-Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı şunları söyledi: “Dini bakımdan bize yakın olsa da İran, Ermenistan’a her türlü yardımı yapıyor. Ama Türkiye Azerbaycan için sınırlarını kapatıyor ki biz bunu görmezden gelemeyiz. Her zaman Türk halkı Karabağ sorununa bizden daha çok sahip çıkmıştır ve çıkacaktır. Neden? Türk halkı biliyor ki, Karabağ Türkiye için işgal altındadır. Erdoğan’ın verdiği bir söz var. Bu sözü söyleyen Türkiye gibi bir ülkenin başbakanıdır. Bu söz çok ağır sözdür ve inanmak istiyoruz ki, başbakan sözüne sadık kalacak. Azerbaycan bu güne kadar Türkiye’ye güveniyordu. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin protokollere ‘hayır’ diyeceğine inanıyoruz. Azerbaycan kaybedilirse, Türk halkı Ak Parti hükümetinden hesap sorar.”

Rusya’ya sığınmayalım

Panelde konuşan Azerbaycan’ın nüfuzlu aydınlarından Çingiz Ganizade, Rauf Arifoğlu, Novella Caferoğlu, Akif Kerimov, Sevgim Rahimov, Yadigar Memmedli, Gafar Çakmaklı “Türkiye Ermenistan’ı kuvvetlendirmemelidir” mesajını verdiler. STK başkanlarından Saida Kocamanlı da, “Tabii ki, Türkiye’nin kendi politikaları var. Ama biz Türkiye ile ipleri tamamıyla koparıp, Rusya`ya sığınmamalıyız” dedi. Konferansın sonunda Azerbaycan Milli Sivil Toplum Kuruluşları ve aydınları adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve Türk halkına çağrıda bulunuldu. Atatürk’ün, “Azerbaycan`ın hüznü hüznümüz, sevinci sevincimizdir” sözüne yer verilen çağrı metninde, Türk vekillerden protokole hayır denmesi istendi.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

9 Responses

 1. İsmayil Miri dedi ki:

  Ben televizyonda Türkiye Başkani Abdullah Gülün kendi dilinden dinledim,soyledi ki,biz bir millet iki devlet deyil de iki cok ayri devletiz.Ya niye kabul etmiyorsunuz,Başkan ermenilere karşı sicakkanli.

 2. İsmayil Miri dedi ki:

  İran benim düşmanım buna sözüm yok.Orada da topraklarımız var.Ama bakın,İranda Azerbaycan dilinde gazeteıer var,dergiler var,okul var,okullarda derslikler var ve hatta televizyon kanali bile var.İrana git Azerbaycan dilinde konuş bakalım seni anlamayan olacakmi? Adamlar daha ne yapsinlar.Türkiyede bunlarin yüzde biri yok.Ama yine de söylüyorum İran benim düşmanım.
  Bir de sitenin emektaşlarına ve yetkililerine sesleniyorum,rica ediyorum Azeri sözcüyü kullanmayin.Böyle bir kelime yoktur bizde.Azerbaycan ve Azerbaycanli var,hangi yetkilyle bu kelimeyi kullaniyorsunuz? Tamam bizde de bazi kullananlar var ama siz onlara bakmayin.Rice ediyorum bununla ciddi ilgilenesiniz…

 3. İsmayil Miri dedi ki:

  Erməni filmi Türkiyədə baş mükafat aldı
  23 Ekim 2009.e
  rməni kinematoqrafçılarının lentə aldığı “Sərhəd» filmi
  Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən “Qızıl portağal”
  kinofestivalında baş mükafata layiq görülüb. Filmin rejissoru olan
  Arutyun Xaçatryan hazırda öz filmini Yaponiyada keçirilən digər
  kinofestivalda təqdim edir.Sag ol Türkiyə…

 4. sebnem dedi ki:

  ismail qaqash qebul edek ki turkiye turkleri avropani bizden cox sevir

 5. fulya dedi ki:

  Türkiye Türkleri diyerek bir millet olduğumuzu sen de kabul etmişsin şebnem ama ne yazıkki bizim size olan sevgimizi bilememişsin..Türkiye Azerbaycan Türklerini kardeş olarak bilir..bu 7 cihanda böyle biline..politikacıların yapmış olduklarını neden bu kadar önemsediğinize de bir anlam veremedim..burası Türkiye Cumhuriyeti ve burda halkın sözü geçer..biz sizi çok seviyoruz..artı Avrupadan nefret ediyorum şahsen..

 6. ugur ÖZTÜRK dedi ki:

  gardaslarım canlarım.kımse turk halkının azerbaycan sevgısını yıkamaz.demişsiniz türkiyede ermenı fılmıne su verıldı.bu verıldı ! siz bir sey için tüm türkıyeyi aynı kefeye koyamazsınız.buna hakkınız yok.
  bir kişi bişey der tüm türkiye böyleymıs dıye yargılayamazsınız.nerden bılıyorsunuz hadı orda o odulu veren ermenılerse_?benim memleketımde hala ermenıler var mesela.
  böle sacma kucuk seylere takılmayın.oyuna gelmeyın.
  SİZ BİZ BİRER BUTUNUZ BUNU UNUTMAYIN.

  AZERBAYCAN TOPRAGIDA BENİM TÜRKİYE TOPRAGIDA BENIM.WARMI ÖTESİ__!__?_?

 7. oktay keskin dedi ki:

  arkadaşlar kim ne yaparsa yapsın TR.AZ bu

  kardeşlik yıkılmaz ve tarihimizin en büyük

  kazığını yediğimiz ermeniyle dost olunmaz.

 8. çetin süleyman dedi ki:

  sayın azerbaycanlı kardeşler. Hiç bir zaman geçmiş tarihte de türkler le azerbaycan bir millet iki devletdeir. sakın ola başkalarının tuzağına düşmayeleim. türkiye de sizlerin yeri kalblerdeki sevgisi büyüktür. ğçbeş siyasi veya kendini bilmezlerin oyununa gelmeyelim kenetlenelim. kardeş olduğumuzu unutmayalım. sevgiler

 9. kaantarık dedi ki:

  ben bır azerı olarak turkıye cumhrytınde
  dogdum buyudum bana sorarsınız ben oz be turkum turkıyedekı turklerle benım aramda bı fark yok ben turkum dıyenden daha turkum azerı lerı turk dıye anaın kı aramızda ayrılık oolmasın bızler turkolan herkesı kardes ve musluman oldugu ıcın sevelım YEMIS ALNINDAN KURSUNU BIR BEBEK GIBI YATIYOR BIR TOPRAK UGRUNA YARAP NE OCAKLAR SONUYR DEMIS SAAIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir