İlham Aliyev: AB Türkiye’ye büyük haksızlık yapıyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 2019 yılı sonuçları ile ilgili yerel telekanallara verdiği mülakatta Avrupa Birliği (AB) Türkiye ilşkilerine de değindi. Aliyev AB’nin Türkiye’ye büyük haksızlık yaptığını ve müslüman ülkesi olduğu için Avrupa birliğine alınmadığını söyledi.

İlham Aliyev’in Türkiye AB ilişkileri hakkında söyledikleri

Türkiye ne kadar zamandır Avrupa Birliği ile bir ortaklık anlaşması imzaladı? Belki onlarca yıl önce. Peki sonraki adımlar sonuç verdi mi? Tabii ki hayır ve bu büyük bir haksızlık.

2000 yılından bu yana, sosyalist bloğa ait birçok ülke Avrupa Birliği’ne katıldı. Şimdi onlar Türkiye’den daha mı gelişmiş ülkeler? Hiç de değil. Avrupa Birliği’ne katılmaya hazırlar mı? Hiç de değil. Neden kabul etmediler? Soru açıktır, retoriktir.

Bir amile göre, o da şudur ki, Türkiye Müslüman ülkesidir. Bunu açıkça söylüyorlar. Önceleri bu temel tezi perdelemek için bazı fikirler, çeşitli bahaneler getiriliyordu ki, bu ülke hazır değil ya da herhangi prosesler meydana geldi. Ancak şimdi bunu gizlemiyorlar ve Müslüman ülkesi olduğu için Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne kabul etmiyorlar.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir