Azerbaycan petrolü için yeni hat

2015 yılı Azerbaycan ekonomisi için çok kötü bir yıl olmuştu. Azerbaycan parası Manat 2 defa devalüasyon geçirmiş ve %70 e yakın değer kaybetmişti. Bunu en büyük sebebi de petrol fiyatlarındaki düşüştü.

2016 kardeş ülke için toparlanma yılı olacak gibi. Petrol fiyatları 40$ sınırına geldi. Bundan başka Azerbaycan ve Rusya arasında Azerbaycan petrolünün taşınması konusunda yeni bir Bakü – Novorossiysk boru hattı anlaşması imzalandı.

2015 yılının Ocak ayında Novorossiysk limanına 169 bin 500 ton petrol gönderilmişti. 2016 yılının Ocak ayında ise bu rakam 258 ton olmuştu. Yeni anlaşma ile bu rakam tekrar yükselecektir.

Azerbaycan’ın gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 40’ı ve ihracatının yüzde 95’i petrol ve gaz ihracatından sağlanıyor.

Azerbaycan petrolünün büyük kısmı Bakü -Tiflis – Ceyhan (BTC) hattından ihraç ediliyor. 2016 yılı Ocak ayında Bakü -Tiflis – Ceyhan hattından 1.510.000 ton petrol gönderildi. Supsa (Gürcistan) – Bakü yoluyla ise sadece 254 bin ton Azerbaycan petrolü ihraç edildi.

Uluslararası piyasa koşulları kardeş ülke Azerbaycan’ı eski petrol ihracatı yollarına itiyor.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir