Azerbaycan’a Anlamlı Tepki

Ermenistan ile yapılan protokolün ardından Bakü’deki bayrak krizi ve Aliyev’in doğalgaz açıklamalarını değerlendiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Azerilere seslendi.

Azerbaycan’da bulunan Türk Şehitliği’ndeki bayrağın indirilmesini değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan halkına seslenerek, “Gök yere inse Türkiye’nin pozisyonu değişmez” güvencesini verdi. Davutoğlu, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jan Kohout ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Azerbaycan ile yaşanan bayrak krizi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in doğalgaz anlaşması ile ilgili açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlayan Davutoğlu’nun, mesaj verirken Azerbaycan halkına seslenmesi dikkat çekti. “Bizim Azerbaycan halkına güvenimiz tamdır” diyen Davutoğlu, Türkiye ile Azerbaycan arasına nifak sokma çabalarına hiçbir zaman izin vermeyeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin her türlü zeminde verdiği güvencelere rağmen, nifak sokma çabalarının ortaya çıkması halinde buna en doğru cevabı “Azerbaycanlı kardeşlerin, kaderdaşların, tarihdaşların, soydaşların” vereceğinden emin oluğunu belirtti.

POLİTİKAMIZ DEĞİŞMEZ

Türkiye’nin Azerbaycan ile ilgili politikasında bir değişiklik olmadığının altını çizen Davutoğlu, “İşgal altındaki Azerbaycan topraklarının işgalinin bitmesi yönündeki politikamız da, bu konudaki ilkesel tutumumuz da, bu konuya çözüm bulunana kadar devam edecek. Türkiye açısından herhangi bir spekülasyona mesnet teşkil edecek bir politika değişikliği söz konusu değildir. Bunun özellikle Azerbaycan halkı tarafından doğru algılanmasına büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin dürüstlüğünü iyi bilirler

Davutoğlu, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Türkiye’nin arabuluculuğunu “dürüst bulmadığı” yönünde çıkan haberlerle ilgili soruyu cevaplandırırken ortada bir çeviri hatası bulunduğunu, kullanılan kelimenin “dürüst” değil “tarafsız” olduğunu kaydetti. Türkiye’nin ne kadar dürüst bir arabulucu olduğumuzu geçen seneki İsrail-Suriye dolaylı görüşmelerinin gösterdiğini ifade eden Davutoğlu, “Arabuluculuk barışa doğru gidiyorsa değerlidir” dedi.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

2 Responses

  1. İsmayil Miri dedi ki:

    Ehh……………….

  2. sebnem dedi ki:

    bu turkler de ki uje ag eliyib oyun oynuyurlar ele bil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir