Azerbaycan’a ihracat yapmak isteyenlere tavsiyeler

Son zamanlarda Azerbaycan’a ihracat yapmak isteyenlerden çok fazla email alıyoruz. En çok merak edilen konulara kısaca cevaplar vereceğiz.

Azerbaycan’dan hangi ürünlere talep var?

Azerbaycan üretim konusunda sınırlı bir ülke. Çok fazla fabrika yok. Üretim alanı daha yeni yeni gelişiyor. Bu sebeple bir çok ürünü yurtdışından ithal ediyor. En çok ithal edilen ürünler TARIM ALETLERİ, MAKİNELER, ARABA PARÇALARI ve BEYAZ EŞYA. Bunların dışında da binlerce ürün ithal ediliyor. Azerbaycan’a satmak istediğiniz ürünleri açıklamalı bir şekilde yorumla yazarsanız size fikir verebiliriz.

İthalat yapan firmaların listesi

İhracat yapmak isteyen firmalar için olmazsa olmaz hedef ülkedeki ithalat yapan firmaların listesine ulaşmaktır. Azerbaycan’da resmi olarak bu şekilde bir liste yok. Ancak gümrük müsteşarlığından edinilen bilgilerle tespit ettiğimiz bazı firmalrın listesini paylaşabiliriz.

Bakü Limanı

Azerbaycan ithalar istatistikleri, rakamları

Azerbaycan’ın ithalat rakamları ile ilgili çok açık veriler, istatistikler yok. Ancak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OEC Azerbaijan) verilerine dayanarak diyebiliriz ki Azerbaycan yıllık olarak 8 Milyar dolar civarında bir ithalat yapmaktadır. Türkiye ile arasındaki ticaret rakamı ise 1.2 Milyar Dolar civarındadır. Bu da çok büyük bir pazar olduğunu gösteriyor.

İthalat Gereksinimleri ve Belgeler

Azerbaycan’a ürün göndereceğiniz zaman aşağıdaki belgeleri mutlaka alıcınıza iletmeniz gerekmektedir.

 • Fatura
 • Çeki Listesi
 • Menşe Belgesi
 • İhraç edilen ürünün kalite belgesi

Yukarıdaki belgeler dışında da sektörüne göre ekstra belgeler istenebilir. Bunu alıcınız size iletecektir.

Azerice mi Türkçe mi?

Azerbaycan’a ihracat yapmak isteyenlerin karşılaştığı diğer bir sorun ise dil. Kardeş ülke Azerbaycan’da herkes Türkçe anlamaktadır. Konuşmak iste zorlanırlar, Azerice konuşurlar. Telefonda konuşma yaparken söylediklerini anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu sebeple email veya Whatsapp, Viber, IMO gibi araçlarla yazışma Azerbaycan’la ticaret başlatmak için yapmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

8 Responses

 1. Cengiz Ural dedi ki:

  Azeri veya azerice değil,Azerbaycanlı,Azerbaycan Türkçesi olarak yazılmalıdır.

 2. Osman Erdem dedi ki:

  ÜLKELERE ÖZEL BAYRAKLI, ÇEŞİTLİ MODEL, RENKLERDE VE DESENLERDE, PROMOSYON REKLAM VE TANITIM İÇİN EN AZ 10 BİN ADET RENKLİ MODEL VE DESENLERDE UÇURTMA SİPARİŞİ ALIYORUZ. TEL: 0543 329 81 54

 3. Osman Erdem dedi ki:

  Sayın Başkanım Merhabalar. Misafirlerine ikramda bulunmak isteyenler için, Hediyelik götürmek isteyenler için ve Çaylık muhabettlere eşlik etmek için Türkiye’nin ağız tadı ve damak zevki Gofretim satışlarımız başlamıştır. Şehir dışına ve yurtdışına sipariş alınır. Yarım kg lik 10 Luk paket ve 1 kg lik 5 lik paket Gofretim satışlarımız başlamıştır. #Gofretim Şehir dışına 5 kilosu Yani 5 kutu 100 TL. Yurtdışına 1 kilo fiyat 5 euro veya 5 dolar. Türkiye’nin her yerine Alo #Gofretim sipariş Tel: 0543 329 81 54

 4. Faruk dedi ki:

  Mrb fındık satmak istiyorum nasıl bir yol haritası izlemem lazım

 5. Mehmet bozan dedi ki:

  İyi günler bende Azerbaycanda araç üstü ekipmanlar( itfaiye,yol süpürme,çöp sıkıştırma,Vidanjör,kanal açma hidrolik ve Pnomatik) tamir ve yedek parça hizmetini vermek istiyorum

 6. Sevgi yurtsever dedi ki:

  Merhaba ben tekstil dış giyim ürünleri sweetshirt,jean , iç çamaşırı gibi ürünlerin satışını yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 7. ELCAN dedi ki:

  SALAM AXŞAMINIZ XEYİR NECƏSİZ İNŞALLAH AZƏRİ TÜRK KANALLARIN KODLARIN VERIN ZƏHMƏT OLMASA

 8. ELCAN dedi ki:

  SALAM AXŞAMINIZ XEYİR NECƏSİZ İNŞALLAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir