Azerbaycan’da yaşam, ev kiraları, maaş, evlilik

Kardeş ülke ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de Azerbaycan’da yaşam, aylık ev kiraları, aylık maaş ve evlilik konularıdır. Biz de bununla ilgili bilgi vermek amacıyla rehber hazırladık.

Azerbaycan’da yaşam şartları

Azerbaycan’da dedelere ve belli bir yaşın üzerindekilere sorulduğunda söyledikleri şey Sovyet zamanında çok çok iyi yaşardık. Her şey çok ucuzdu. 1989 senesinde bağımsızlık mücadelesi başladıktan sonra ülkede çok şey değişmiş. Yeni bağımsız devletin ekonomik zorlukları halka da yansımış. Bu zorlu yıllar 2000 yıllarına kadar sürmüş.

Daha sonra 2003 yılları gibi petrol satışları başlayınca halkın refahı da yükselmeye başlamış. Şu an Azerbaycanlı yetkililerin söylediğine göre ülkede hiç fakir insan yokmu. Ancak yine de Azerbaycan’da yaşam şartları o kadar da iyileşmemiş. Halk ortalamanın altnda yaşıyor.

Bakü ve diğer illerde ev kiraları

Azerbaycan’da bölgeler ve Bakü arasında ev kiraları bakımından çok fazla fark var. Hatta Bakü içerisinde bile kenar bölgelerle merkez arasında yüksek fiyat farkları çıkıyor.

Bakü merkezinde aylık ev kiraları 2 odalı bir ev için 400 – 600 $ arası, 3 odalı bir ev için 600 – 1500 $. Biraz daha kenar bölgelerde ise 200 – 500 $ arasında değişmektedir. Özellikle Azerbaycan’da Sınavsız Üniversite Eğitimi için ülkeye gelenler yüksek kiralardan dert yanmaktadır.

Bakü düşündaki illerde ise ev kiraları 100 – 300 $ arasında değişiyor. Ev fiyatları tamir durumuna ve tatil bölgesi olup olmaması ile ilgili değişiklik göstermektedir.

Doğu ve batının sentezini oluşturan Bakü şehri

Azerbaycan’da aylık maaş

Azerilerin en çok dert yandığı konuların başında maaş gelmektedir. Ülkede ortalama aylık maaş 400 $ civarlarında. Ancak Bakü gibi dünyanın en pahalı şehirleri arasında gösterilen bir yerde bu maaş çok küçük kalmaktadır. İlham Aliyev son zamanlarda ülkede bir çok yenilik yapmaktadır. Maaşlar da bu gelişmeye bağlı olarak yükseliyor.

Azeri Forum

Azerbaycan’da yaşam ve diğer konuları konuşmak ve ilk ağızdan bilgi almak için en büyük Azeri Forum size daha fazla yardımcı olabilir. Burada eğitimden evliliğe kadar bir çok konuda tartışmalar sürmektedir.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir