Online Azerice Öğrenmek – Azerbaycan Türkçesi

Türkiyemize en yakın ülke Azerbaycan. Peki ülkemizde kaç kişi Azerice yani Türkçesi biliyor? Azerice öğrenmek sanıldığı kadar zor değil. Online olarak kısa zamanda dili tamamen öğrenebilirsiniz.

Çoğu kelime ve gramer yapısı zaten Türkçeye çok benziyor. Sadece kelime telaffuzları farklı. Bu da büyük bir sorun değil. Kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz.

Azerbaycan Hakkında

1918-1920 arasında bağımsızlık yaşayan Azerbaycan bu tarihten sonra 70 sene sürecek SOVYET işgali altında kalacaktır. Nihayet 1989 yılında başlayan bağımsızlık mücadelesi 1991 senesinde neticesini vermiş ve Azerbaycan ilk Türkiye tarafından olmak üzere Birleşmiş Milletler Tarafından bağımsız devlet olarak tanınmıştır. Petrol ve doğalgazı ile ünlü olan ülke kısa zamanda zengin ülkeler arasında yer bulacak gibi görünüyor.

Neden Azerice öğrenmelisiniz?

Azerbaycan Türkiye’ye hem siyasi hem de kültür olarak en yakın ülke. Ayrıca ticaret hacmi de hiç azınmayacak kadar yüksek. Azerbaycan’da iş imkanları da çok fazla. 6000’den fazla Türk vatandaşı Bakü’de ve diğer şehirlerde çalışmaktadır. Ülke çalışan yabancıların aldıkları maaşlar da Türkiye ortalamasının üzerinde.

Ayrıca Azerbaycan’da eğitim de çok kolay. Lise diploması ile üniversite eğitimi alabilirsiniz. Bölüm farketmez. Hukuk fakültesinden eğitim fakültesine, tıp fakültesinden mühendislik fakültelerine kadar mevcut. Bir çok fakültenin denkliği YÖK tarafından kabul görmektedir. Bu da kardeş ülkeden alınan diplomaları daha da çekici hale getiriyor.

Tüm ihtişamı ve güzelliği ile Bakü sizi çağırıyor. Azerice öğrenmek lazım.

Azerice öğrenmek zor mudur?

Bu sorunun cevabı tabii ki HAYIR. Azerbaycan Türkçesi öğrenmek çok çok kolay. Sadece bazı kelimeleri ezberleyeceksiniz ve pratik yapacaksınız. Bu kadar basit. Her gün çok değil 30 dakikanızı ayırmanız durumunda en geç 6 ay gibi bir zamanda dili konuşmanız mümkün olacaktır.

Peki öğrendiğiniz cümleleri ve kelimeleri nerede pratik yapacaksınız. Bu da kolay. Azerbaycanlı gençlerin takıldığı Azeri Forum sitesi çok yardımcı olacaktır. Burada yapacağınız yazışmalar ile kısa sürede Azerbaycan Diline yabancılığınız geçecektir. Zaten Azerbaycan vatandaşları Türkçeyi çok iyi anlıyorlar. Bunun sebebi de ülkede izlenen Türk dizileri. Aynı yöntemi siz de uygulayabilrisiniz. Azeri TV kanalları seyrederek dil bilginizi geliştirebilirsiniz.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

2 Responses

  1. Gonca Kaplan dedi ki:

    Türkiye’den tüm Azeri kardeşlerime kucaklar dolusu sıcacık selamlar gönderiyorum. Ben sizleri çok seviyorum. Bu sebeple Azerice öğrenmek istiyorum. Bu sanal da olabilir, yüzyüze de olabilir. Bana bu konuda yardımcı olabilecek bir kimse var mıdır? Bildiğim kadarı ile kolayca Azerbaycan Türkçesi olan Azerice öğrenilebiliyormuş. Desteklerinizi esirgemeyeceğinizi umuyorum.

  2. Atakan dedi ki:

    Azeri değil Azerbaycan Türk’ü!
    Azerice diye bir dilleri yoktur Azerbaycan Türkçesi Vardır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir