Türkiye’de Yaşayan Azerbaycanlılara Güzel Haber

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye’de izinsiz yaşayan Azerbaycanlılara güzel haber verdi. Soylu: Türkiye’de ruhsatsız yaşayan Azerbaycanlıların hukuki statüsünün legalleştirilmesı ile ilgili meseleden haberdarız ve bunun üzerinde çalışıyoruz.

Süleyman Soylu

Onun sözlerine göre, mevcut sorunla ilgili uygun adımlar atılacak “Meseleden bilgimiz var. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Türkiye hükumetinin genel göç politikası çerçevesinde çalışmalar yapıyoruz. Azerbaycan bizim canımız, Azeriler bizim kardeşlerimizdir. Hiç merak etmeyin. Bu mesele yakın zamanda çözüm bulacak”.

Türkiye’de, özellikle İstanbul’da izinsiz yerleşmiş Azerbaycanlıların hukuki statüsünün legalleştirilmesi meselesi hayli zamandır gündemdedir. Öyle ki, bir müddet önce tahmini sayısı binden fazla olan, 1990’lı yıllarda Türkiye’ye göç eden ve şu anda orada yasadışı ikamet eden Azerbaycanlılarla ilgili Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi çalışma grubu oluşturuldu, bu ailelerin listeye alınmasına başlandı ve meselenin aşamalı çözümünün gerçekleşeceği konusunda bilgi verildi.

Hatta Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi bile vatandaşlarının Türkiye’deki sivil yasal göçmen hayatından kurtulması için ilk girişimleri de gösterdi. Eylül’ün sonlarında Azerbaycandan gayri yasal göçmenlerin İstanbul’un çeşitli semtlerinde toplu yaşadıkları bölgelerde bir dizi toplantılar yapıldı. Ayrıca Azerbaycan’ın Dış ve İçişleri İşler bakanlıkları, Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi, Göç Dairesi, Eğitim Bakanlığı, “ASAN Hizmet” in de dahil olduğu 13 devlet kurumunun uzmanları sorunun incelenmesine yönlendirildiler.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir