31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik (Dayanışma) Günü

31 Aralık – bugün Azerbaycan Türklerinin tarihinde en akılda kalan, en şerefli günlerden biri – Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik (Dayanışma) Günüdür!

31 Aralık Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü

Bu günün temeli 1989 yılında Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve İran’ın sınırının (SSCB-İran sınırı) yıkılması ile atıldı. Aras nehrinin her iki kıyısında uzun süredir devam eden sınır yürüyüşü ve sınırı ayıran dikenli tellerin yıkılması birbirine hasret kalan Azerbaycan Türklerinin bir olduğunu dünya çapında bir daha canlandırmak ve Azerbaycan’ı birleştirme girişim idi. Hemreylik Günü de aslında birleşme arzusunun sembolüdür.

16 Aralık 1991’de Nahçivan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi Başkanı Haydar Aliyev, 31 Aralık gününü dünya Azerbaycanlılarının birliğini yaratmanın önemini dikkate alarak Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik Günü olarak ilan etti. Sonra girişim merkezi hükumetten destek aldı ve şimdi tüm Azerbaycanlılar bu günü resmi olarak kutluyorlar.

Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik (Dayanışma) Günü- Azerbaycan Türklerinin birlik sloganının sembolik günüdür. Bu bayram dünyanın 70’den fazla ülkesinde yaşayan 50 milyondan fazla Azerbaycanlılarla ilişkiler kurmak, onlar arasında birlik ve dayanışma yaratmak çalışmasında önemli bir rol oynuyor. Dünya Azerbaycanlılarının Hemreylik (Dayanışma) gününün kutlanması tüm dünya Azerbaycanlıları tarafından artık bir zaruret ve manevi ihtiyaca dönüşmüştür.

Dayanışma günü Azerbaycan diasporası için en önemli bayrama dönüşmüştür. Şimdi dayanışma gününü hatta milliyyetce Azerbaycanlı olmayıp, fakat Azerbaycan’da doğup büyümüş, Azerbaycan asıllı diaspora temsilcileri de kutluyorlar.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir