15 yaşlı Azeri matematik dehası Stanford Üniversitesine burslu kabul edildi

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan 15 yaşlı Azeri lise öğrencisi Kenan Hasanaliyev başarısı ile ABD gündeminde. Matematik becerileri ve çok çalışkanlığı, ona Stanford Üniversitesi’nde burs kazandırdı.

Stanford Üniversitesinden tam burs kazandı

Kenan Hasanaliyev, Triangle Math and Science Academy’de göze çarpan başarılı bir öğrencidir. Kenan, seçkin okullara başvurusunun etkileyici olması gerektiğini biliyordu. “Her şeyden önce SAT puanım iyi” dedi. “Bu kolej dersleri kesinlikle benim transkriptimi oldukça güçleştirdi.”

Her biri STEM derslerinde üstün olan öğretmenlerinden ve sınıf arkadaşlarından yardım aldı. Boş zamanlarında, Kenan matematik yarışmalarında yarışıyor. Bu okuldan sonra, matematik koçu Mumin Karamisir, 15 yaşındaki Stanford’a giden öğrencisinin yerini doldurmak için başka birini bulmak zorunda kalacak.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

1 Response

  1. Hasan Hüseyin Peker dedi ki:

    Azeriler çok zekidir. Özellikle matematik ve satrançta dunyada söz sahibi bir millet. Biz ise daha dünyada sıralamaya sokacak kimseyi yetiştiremedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir