26 Şubat 1992 günü neler yaşandı? Hocalı Katliamı hakkında

Hocalı katliamı veya asıl ismi ile Hocalı Soykırımı 26 Şubat 1992 yılında ermeni çeteleri tarafından yapılmış dünya tarihinde eşi görülmemiş bir vahşettir.

26 Şubat 1992 – Hocalı Katliamı

Hocalı Katliamı

26 Şubat 1992 günü (25-den 26-na keçen gece) ermeni silahlı birleşmeleri SSRİ döneminde Hankendi (Stepanakert) şehrinde yerleştirilmiş 366. motorlu alayının zırhlı tekniği ve askeri heyetinin yardımıyla Hocalı şehrini işgal ettiler.

Saldırıdan önce, 25 Şubat akşam saatlerinden şehir toplardan ve ağır zırhlı araçlar şiddetli ateşe tutulmaya başlamıştır. Sonuçta şehirde yangınlar oldu ve 26 Şubat sabah saat 5 sularında şehir tam ateşe bürünmüştür. Bu durumda, Ermeni mülkiyetinde olan bir şehirde kalan yaklaşık 2.500 kişi, en yakın Azerbaycanlıların yaşadığı Ağdam’ın merkezine ulaşma umuduyla şehri terk etmek zorunda kaldı.

Ancak bu niyet gerçekleşmedi. Şehri yerle bir etmiş Ermeni silahlı birlikleri ve motorlu alayın askerleri yerli ahaliye zulüm ettiler.

Bu vahşetin sonucunda Azerbaycan türkü olan 613 kişi hayatını kaybetti, bunlardan:

çocuklar – 63 kişi;
kadınlar – 106 kişi;
yaşlılar – 70 kişi.

8 aile tamamen yok edildi.
25 çocuk her iki ebeveyni de kaybetti.
130 çocuk ebeveynlerinden birini kaybetti

487 kişi yaralandı bunlardan

çocuklar – 76 kişi;

1275 kişi esir alınmıştır.
150 kişi kayboldu.

Hocalı

Hocalı 1991 yılının sonlarına doğru Ermeni ordusu tarafından tamamen ablukaya alınmış, Dağlık Karabağ’dan iç birlikler çıkarıldıktan sonra tam kuşatılmıştı. 1992 yılının Ocak ayından itibaren Hocalı’ya elektrik verilmiyordu. Nüfusun bir kısmı şehri terk etmişti, ancak Hocalı valisi Mammadov’un ısrarlarına rağmen, siviller tamamen tahliye edilmemişti.

25 Şubat 1992’de Ermeni silahlı grupları Hocalı’ya saldırı başlattı.

Hocalı Katliamını gerçekleştirenler

Saldırıda ağır silahların, zırhlı arabaların, yaya savaş araçları ve tankların yardımı ile Artsahın Ulusal Ordusu’nun (AMAO) bölümleri yer alıyordu.

Sovyet Ordusunun 366. alayının askerlerinin katılımı

Hocalı göçmenlerinin söylediklerine göre şehre saldırıda 366. alayının askerleri katılıyordu, hatta onlardan bazıları şehre de girmişler.

Kaynak: http://www.ombudsman.gov.az/az/view/pages/163

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

1 Response

  1. torrent dedi ki:

    Good article. I will be facing many of these issues as well.. Brigitta Maurise Rockwood

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir