Bakü Olimpiyat Stadyumu

2003 sonrası İlham Aliyev’in iktidarı döneminde Azerbaycan çok büyük büyüme ivmesi yakaladı. Bakü Olimpiyat Stadyumu yada diğer bir isimle Bakü Olimpiyat Stadı da bu dönemde yapılan yatırımlardan bir tanesidir. Azerice ismi Bakı Olimpiya Stadionu olarak belirlenmiş.

Stadyum Tarihi

Stadyum 68.700 seyirci kapasitesine sahip ve UEFA, FIFA ve ESSMA’nın en yüksek uluslararası standartlarına uygun olarak tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Ayrıca dünyanın en iyi yedinci stadyumu seçildi ve 2019’dan beri UEFA Elit Stadyumlar listesine eklendi.

2008 yılında stadyumun tasarımı ön aşama olarak başladı. İhalede yerli ve yabancı birçok firmanın teklifleri dikkate alındı. Ekonomik verimlilik, modernite, şehir mimarisi ve teknik özellikler açısından organizatörler Türk firmanın önerisini kabul etmiş ve buna dayanarak tasarım çalışmalarına devam etmiştir.

Şimdiye kadar stadyum, 1. Avrupa Oyunlarının ve IV İslami Dayanışma Oyunlarının, Atletizm, UEFA U-17 Avrupa Şampiyonası, UEFA Şampiyonu ve Avrupa Ligi grup maçlarının, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarının açılış ve kapanış törenlerine ev sahipliği yapmıştır.

EURO 2020 finallerinin oynanacağı Bakü Olimpiyat Stadyumu

EURO 2020 finalleri ve Bakü Olimpiyat Stadyumu

Malum Türkiye elemelerden geçerek EURO 2020 finallerine katılma hakkı kazanmıştır. Kardeş ülke Azerbaycan da bu yarıfinal ve finallere evsahipliği yapıyor. Bu ülke çapında yapılan en büyük organizasyonlardan bir tanesi olacaktır.

İşte bu yarı final ve finalleri oynanacağı stadlardan bir tanesi de Bakü Olimpiyat Stadyumu olacaktır. Yani aslında Türk Milli Takımı kendi seyircisi önünde oynayacaktır.

Konum

Stadyum konum olarak Bakü’nün kalbinde diyebiliriz. Çok güzel bir yerde yapılmış. hazar denizinin hemen kenarında bir bölge. Toplu taşımaya da çok yakın. Bakü’ye gitmeden önce Azerbaycan’da yaşam nasıl diye araştırırsanız çok faydası olacaktır.

Bilet satış noktaları

Stadyumda yapılan organizasyonlarda bilet temini hemn stadyum gişelerinde hem de organizasyonu yapan kurumların belirlediği adreslerde gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple EURO 2020 finallerinin bilet satış noktaları konusunda şimdilik elimizde bir veri bulunmamaktadır. Belirlenmesi durumunda buradan da ilan edilecektir.

İletişim

Stadyuma aşağıdaki adres, email ve telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Adres: Haydar Aliyev prospekti (caddesi) 323, Bakü Azerbaycan
Email: info@bos.az
Telefon: +994 12 422-64-10
Faks: +994 12 422-64-15

Stadyum resmi istesine BOS sayfasını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

2 Responses

  1. Araf Nadir dedi ki:

    Geçen hafta Bakü’deydim. Etrafı gezerken Bakü Olimpiyat Stadyumu da görmüş oldu. Mükemmel bir konuma sahip. Sadece bu stadyumu görmek için bile EURO 2020 finallerine gidilir. Çok eğlenceli geçeceğe benziyor.

  2. Hasan Hüseyin Peker dedi ki:

    EURO2020 finallerine gidecek kimler var? Burada organize olup öyle gidelim Bakü’ye. Tahminim Türkiye maçları için onbinlerce kişi gidecektir Azerbaycan’a. İnşallah Bakü Olimpiyat Stadı Azeri Türk kardeşliği ile coşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir