Azerbaycan Halkının Umummilli Lideri Haydar Aliyev kimdir?

Azerbaycan’ın ilk cumhurbaşkanlarından ve aynı zamanda halk tarafından Umummilli Lider ismi verilen Haydar Aliyev kimdir, eşi, çocukları, KGB hayatı en çok merak edilen konular. Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalıştık.

Haydar Aliyev ve Parlak Hayatı

10 Mayıs 1923 tarihinde Nahçıvan’da doğdu. İlk, orta ve teknik öğrenimini Nahçıvan’da yaptı. Şimdiki adı Azerbaycan Petrol Akademisi olan M. Azizbeyov Sanayi Enstitüsü’nden 1941 yılında mezun oldu. 20 yaşında Komünist Partisi’ne girdikten sonra, 1941 yılından itibaren Nahçıvan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Halk Dili Işleri Komiserliği’nde ve Halk Komiserleri Meclisi’nde Şube Müdürü olarak görev yaptı. Bu görevinin ardından 1944 yılında Nahçıvan Komünist Partisi tarafından KGB’de görevlendirildi.

Haydar Aliyev

1957 yılında şimdik adı Azerbaycan Devlet Üniversitesi olan Sergei Mironoviç Kirov Üniversitesi’nden mezun oldu.

Siyasi Hayatı

1967 yılında Azerbaycan Komünist Partisi Merkez Komitesi Birinci Sekreterliği’ne getirildi. İki kez Sosyalist Emek Nişanı ile ödüllendirilen Haydar Aliyev, 1976 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Politbüro Yedek Üyeliği’ne, 1982 yılında ise asil üyeliğine getirildi. SSCB’de politbüroya yükselen tek Türk siyasetçisi oldu.

1990 yılında Gorbaçov ile ihtilafı nedeniyle görevden alındı ve 1991 yılında döndüğü Nahçıvan’da, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanlığı’na seçildi. 1993 Mayıs ayında Ebulfeyz Elçibey tarafından Bakü’ye davet edildi ve Milli Meclis Başkanı seçildi. 3 Ekim 1993 tarihinde ise devlet başkanlığına getirildi.

Haydar Aliyev’in Vefatı

Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Aliyev, ABD’nin Ohio eyaletinde, 2003 yılının Ağustos ayından bu yana kalp ve böbrek yetmezliği için tedavi gördüğü Cleveland Klinik’te 12 Aralık 2003′de hayata gözlerini yumdu.

Azerbaycan Halkının Umummilli Lideri ilan edildi. Oğlu İlham Aliyev kendisinden sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı görevini devam ettiriyor.

12 Aralık – Haydar Aliyev anım günü

Vefatının ardından 12 Aralık günü Haydar Aliyev anım günü olarak ilan edildi. Her yıl bu gün Aliyev Azerbaycan’da herkes tarafından saygıyla anılmaktadır. Okullarda, resmi kurumlarda her yerde bu gün programlar düzenlenmektedir.

Halk tarafından çok seviliyor ve saygı duyuluyor. Azerbaycan’a yaptığı katkılarla bunları da sonuna kadar hak ediyor.

Resmi site: https://en.president.az/azerbaijan/leader

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

1 Response

  1. GA dedi ki:

    Ruhu şad olsun. Tarihe unutulmaz izler bırakarak vefat etti Umarım onu geçecek, daha iyi işler yapacak siyasetçiler yetişir. Böyle büyük adamlar sayesinde ülke ve millet ileri gider.

    Canım Türkiye’m, canım Azerbeycan’ım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir