Azerbaycan’da eğitim alanındaki yenilikler

Kardeş ülke Azerbaycan’da her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yenilikler yapılmaktadır. Eğitim seviyesi dünya standartlarına çekilmektedir.

Azerbaycan’da Eğitim

– Bakü devlet universitesinin 9 katlı yeni binası hizmete açıldı.

-Önceleri buraya gelen öğrenciler askerlik tecil işlemleriyle uğraşırdı. Ama 2 ıyl önce gelen bir düzenlemeyle genç arkadaşların tecil işlemlerini müşavirlik otomatikmen hallediyor.Ama yaşı büyük olan arkadaşlar eski işe devam ek c-2 belgesini alıp tecil devam.

– Bu sene Azerbaycan mimarlık ve inşaat üniversitesinde ( Azmiu )okuyanlara takım elbise giyme zorunluluğu getiriliyormuş :):) Bu kadar saçma bişey duymamıştım.Tabi konu başındada belirttiğim gibi bazıları gerçek bazıları söylenti.Bu söylenti

-Azerbaycan teknik universitesinde hazırlık sınıfından sonra görülen eğitim için verilen ücret 800 dolardan 1000 dolara çıkarıldı. Orda okuyanları bağlamıyor bu haber. Bu sene gelecek olanları bağlıyor. Zaten Elçin Müellim sağolsun bu konuda gerçekten yardımcı oluyor.Diyorki ; sınıfın %90- 95 i eksiksiz olarak okul parasını yatırsın bende sınıfta imkanı olmayan , kısıtlı olan 1-2 kişiye elimden geldiğince yardım edeyim diyor.Ve bu konuda gerçekten samimi. Ama bizimkilere iyilik yaramaz ben bunu çok iyi gördüm. Adam yumurta dayanmadan son güne kadar okul parasını yatırmayınca adamda haklı olarak bizi eziyor.

Rüşvetsiz Eğitim

– Azerbaycan pedogoji üniversitesine geleceklere müjde! Okulda hiç bir şekilde rüşvet kabul edilmiyor ve gerçekten zorlu bir sistem sizleri bekliyor. Daha önceki yıllarda ortaya çıkan rüşvet sıkandalından sonra bu okulun denkliğine son verilmişti.2 yıl aradan sonra denklik tekrar açıldı ama resmen adamdan şırıngayla kan alıyorlar. Gerçekten ders geçmenin çok zor olduğu bir okul durumunda şu anda. Bulunan bütün kopya yöntemlerine ertesi sınava kadar çözüm bulunuyor.Aranızda bilgi sızdıran var bilginiz olsun Devamsızlık hakkınız 50 saat civarı yani 25 ders. Sabah ders 8.30 da başlar ve 5 dk lık gecikmeyle yok yazılırsınız bilginiz olsun.

– Kafkas üniversitene bu yıl 5-6 bölüme denklik verildi.Kısa sürede sanırım bütün bölümleri denklik alacak.Azerbaycanda eğitim gerçek anlamda alındığı nadir üniversitelerden biridir. Hem üniversite yapısı çağımıza uygun yapılmış , hem temiz hemde kaliteli eğitim.Daha ne istiyorsunuz. Azerbaycanda bütün okullar şehir merkezinde olduğu halde ,sanırım ilerisi düşünülere üniversiteyi şehir dışına yapmışar. Baküye uzaklığı yaklaşık 30 dakikadır.

– Azerbaycanlı ve Türkiyeli arkadaşların farklı sınıflarda eğitim gördüğü tek univesite Azerbaycan teknik üniversitedir.

– Geçen sene Azerbaycan Devlet Neft Akademisine olan silahlı saldırıda 17 öğrencinin hayatını kaybettiği bildirildi. ancak herkes tarafından bu sayının çok daha fazla olduğu bildiriliyor. Bu sene bu okula olan taleplerde düşme olur diye bekliyordum ancak bakalım yakın zamanda belli olur ne durumda.

Bu yazı Bayram AYYILDIZ ‘a aittir.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

1 Response

  1. qazalxan dedi ki:

    sizce rusveti orda burda yazmaniz duzgun dur .ve niye azerbaycan haqqindaki melumatlar turkce yazilir bunu bana izah ede bilersiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir