Türkiye olarak Azerbaycan’a sattığımız ürünler

Kardeş ülke Azerbaycan her alanda olduğu gibi ticari olarak da en büyük ortağımız. Böyle olunca da firmalar Azerbaycan’a sattığımız ürünler konusunda bilgilenmek istiyor. Bu yazımızda en çok ihraç ettiğimiz ürünleri inceleyeceğiz.

Azerbaycan’ın ithal ettiği ürünler

Azerbaycan petrol zengini bir ülke ve Güney Kafkasya bölgesindeki en büyük ekonomilerden biri. Çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahip olan ülkenin ithalatı çok çeşitli ürünlerden oluşmaktadır. Azerbaycan’ın başlıca ithalatı şunlardır:

Makine ve teçhizat

Azerbaycan, imalat, inşaat ve nakliye makineleri de dahil olmak üzere, sanayileri için önemli miktarda makine ve ekipman ithal etmektedir.

Gıda ürünleri

Et, süt ürünleri, tahıllar ve meyve ve sebzeler dahil olmak üzere çeşitli gıda ürünleri ithal etmektedir.

Kimyasal ürünler

Çeşitli endüstrilerde kullanılan gübreler, böcek ilaçları ve diğer kimyasal bileşikler dahil olmak üzere çeşitli kimyasal ürünler ithal etmektedir.

Tekstil

Giyim, ayakkabı ve ev tekstili dahil olmak üzere çeşitli tekstil ürünleri ithal etmektedir.

Taşıtlar

Araba, kamyon ve otobüs dahil olmak üzere çeşitli araç türlerini ithal etmektedir.

İlaç

Sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için önemli miktarda farmasötik ürün ithal etmektedir.

Elektrikli ekipman

Çeşitli endüstrilerde kullanılan transformatörler, jeneratörler ve diğer elektrikli bileşenler dahil olmak üzere elektrikli ekipman ithal ediyor.

Plastikler

İmalat ve diğer endüstrilerde kullanılan çeşitli plastik türlerini ithal etmektedir.

Azerbaycan’ın ithalatının tam listesinin zaman içinde değişebileceğini ve küresel ekonomik eğilimler, jeopolitik faktörler ve iç politikalar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebileceğini belirtmekte fayda var.

Azerbaycanli

Azerbaycanlı - esasen Azerbaycan, Irak, Türkiye, Gürcistan, Rusya, İran hem de diğer bazı devletlerde yaşayan ve ana dilleri Azerbaycan dili olan Türk halkı.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir